Який ВІН, Паралельний бюджет столиці?!

12.05.2010  12:14 __ Сергій Мельник

Напередодні розгляду столичного бюджету 2010 року, гадаю, доцільним і цікавим для читачів буде аналіз основних "досягнень та здобутків" бюджету минулорічного.

Нагадаю лише кілька цифр - 7,5 мільярдів гривень становить недовиконання міського бюджету Києва у 2009 році.

4,4 мільярди гривень - за даними Головного управління комунальної власності - обсяг доходів комунальних підприємств столиці. Щоправда, у міську скарбницю вони перерахували лише 126 мільйонів гривень.

Питання - куди поділись гроші у сумі третини (!!!) столичного бюджету?!

Ще у січні минулого року фракція БЮТ у Київраді заявляла про формування командою Леоніда Черновецького паралельного столичного бюджету на базі комунальних підприємств.

Отже, сукупний прибуток 181 комунального підприємства (за даними Головного управління комунальної власності Києва їх нараховується саме стільки) минулого року склав 126 мільйонів гривень, натомість збитки від їхньої діяльності досягли 461 мільйон гривень.

Тобто збитків ці комунальні підприємства принесли у 3,7 рази більше сукупного прибутку! Ось так похазяйнували...

Більше того - власне до столичного бюджету у 2009 році потрапило лише 23 мільйони гривень відрахувань частки прибутку цих комунальних підприємств. Тобто 181 комунальне підприємство відпрацювало на київський бюджет з рентабельністю 0,5 відсотка. Додатково отримавши з бюджету Києва 500 мільйонів гривень. Ось такий собі виходить бізнес по-черновецьки: в столичну казну 23 мільйони, з неї 4,4 мільярди?!

Тепер про деталі. Спершу про КП-новачки, кожне з яких за планом столичного мера повинно було приносити в бюджет міста не менше мільйона гривень щомісяця.

Розпочнемо зі знаного всіма столичними бабусями КП "Кращий дім", яке очолює особисто донька мера. За весь 2009 рік це комунальне підприємство не перерахувало в столичну казну жодної копійки! Так само ані копійки не принесли в офіційний бюджет Києва й інші КП-ноу-хау столичної влади - "Домашній магазин", "Київські ринки", "Київський міський центр захисту прав споживачів" тощо.

Наступну групу комунальних підприємств сміливо можна назвати КП-псевдорекордсмени, які з міського бюджету отримували у 2009 році лише дотації. Їх 92. Очолюють список КП "Київський метрополітен" зі збитками у 205,9 мільйонів гривень та КП "Київпастранс" (мінус 198,2 мільйони). Разом вони сформували 88% сукупного збитку підприємств комунальної власності в 2009 році.

Єдине просте питання, яке виникає при цьому у пересічного киянина: "Куди поділися кошти від підвищення вартості проїзду?"

Далі - цікавіше! Виявляється, 2009 рік зі збитками відпрацювали й такі комунальні підприємства як "Київреклама" (- 6,3 мільйона гривень) та "Київське інвестиційне агентство" (- 2,5 мільйона гривень). А ще в недалекому 2008 році ці обидва КП були прибутковими офіційно.

Невже минулого року на столичних вулицях стало менше рекламних конструкцій чи кіосків, за розміщення яких ці КП й отримують свій дохід? Я б не сказав - окремі бігборди влада ставить просто посеред пішохідних переходів, а кіоски - замість виходів з метро.

До псевдорекордсменів правильним буде віднести і КП "Київтранспарксервіс", рентабельність якого в 2009 році склала аж 3,3%. Тобто, якщо перерахувати загальний обсяг доходів паркувального комунального підприємства, виходить, що по всьому Києву на усіх парковках при середній вартості години парковки у 5 гривень, одночасно знаходиться (Увага!) лише 2600 авто. Це при тому, що кількість автомобілів у столиці давно перевалила за мільйон... Ось як потрібно працювати?!

І наостанок - КП-рекордсмени, які як білі ворони поки що перераховують кошти до бюджету. Так зі 126 мільйонів сукупного прибутку 90% припадає на 5 комунальних підприємств.

Лідирують два будівельних КП: "Житлоінвестбуд-УКБ" (87 мільйонів гривень прибутку) та КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест" (10,3 мільйона гривень). Далі слідує КП "Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв" (10,3 мільйона гривень), яке заробляє на здачі в оренду посольствам приміщень комунальної власності, та аптечне КП "Фармація" (5,3 мільйона гривень).

Причому минулорічній рентабельності у 31,6% КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест", впевнений, порадів би навіть будь-який інвестор. Чого не скажеш про аптечне комунальне підприємство "Фармація", яке закінчило минулий рік з рентабельністю аж 1,3%, прогнавши при цьому через свої рахунки 408,4 мільйона гривень киян. Виявляється, фармацевтичний бізнес прибутковий для всіх, окрім столичного бюджету...

І на завершення. Про які б благі цілі створення нових КП не кричала столична влада, в підсумку - це лише чергова п'явка на тілі столичного бюджету. І вийти з такого стану речей, коли кошти киян викачуються в паралельні бюджетики чиновників, при нинішній владі неможливо. Єдиний шлях - усвідомлені перевибори. 

Сергій Мельник, депутат фракції "Блок Юлії Тимошенко" у Київраді, член постійної комісії Київради з питань бюджету

powered by lun.ua