Сніг і ожеледиця стали індикатором ставлення киян до чинного мера. Якщо раніше можна було не помічати вчасно неприбраного сміття, щоквартального підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги чи подорожчання проїзду, то життєнебезпечні обледенілі дороги та тротуари стали справжньою проблемою для кожного з нас.
Місто перетворилося на суцільну безкоштовну ковзанку. За офіційною статистикою, з 17 грудня по 21 січня від ожеледі постраждало більше 8 тисяч киян. І якщо у центральній частині міста ще хоч якось підтримується видимість чищення, то у спальних районах про це тільки мріють.
Мешканці будинків, яким пощастило трохи більше за інших, рухаються тоненькими прочищеними стежками. Решта - сподівається на міцні підошви та везіння. Проте незручності пішоходів - це ще квіточки. Ягідки дісталися автомобілістам. Попри умовно розчищені дороги, у столиці існують території, яких взагалі ніколи не торкнеться рука з лідоколом.
Це ділянки, що не увійшли до визначеної для кожного будинку прибудинкової території, а отже знаходяться поза балансом як ЖЕКів, так і "Київатодору" - двох структур відповідальних за прибирання снігу у столиці.
Що роблять працівники ніби-то прибуткового КП "Київпарктранссервіс", у чиєму підпорядкуванні знаходяться міські парковки, взагалі невідомо. Сплачуючи 30 гривень за стоянку у першій зоні, варто ще з тисячу мати на випадок травматичного виїзду з місця парковки.
Можна назвати ще 1000 і одну ознаку столичного льодового армаґедону, при цьому всі причини такого стану справ знаходяться за єдиною адресою - Хрещатик, 36.
Чотири роки керівництва Черновецького мали руйнівний вплив на житлово-комунальну галузь столиці. 2009 рік столиця закінчила з бюджетним дефіцитом у 7,7 мільярда гривень, при цьому розвиток галузі був профінансований лише на 42,9%. На поточні витрати комунальне господарство недоотримало 544 мільйони.
У чому ж виражаються ці, здавалося б, абстрактні цифри для кожного з нас? Браком елементарного - інвентарю та коштів на заробітну плату для двірників. Дійшло до абсурду - деякі ЖЕКи звертаються за допомогою у купівлі віників до спонсорів!
Навіть у комунальних ЖЕКах центральних районів штат двірників укомплектований лише на 50-70%. До загального дефіциту коштів на оплату праці додається небажання людей йти працювати за такі мізерні гроші. Тому 90% прибиральників - це мешканці навколишніх сіл (ось, де відповідь на питання, чому так важко побачити двірника зранку).
У цій ситуації навіть районне керівництво не може достеменно пояснити, куди ж діваються кошти, які сплачують кияни на ці потреби.
Середньозважений тариф на прибирання прибудинкових територій складає 3 гривні 60 копійок з квадратного метра житла. А це чималі кошти.
Ще у критичнішій ситуації знаходиться транспортна галузь. А саме "Київавтодор" відповідає за прибирання доріг, придорожніх територій та тротуарів. На поточні витрати у 2009 році галузь недоотримала 93,5 мільйона гривень.
Через те, що потреби КП були профінансовані лише на 60%, "Київавтодор" зазнав значного скорочення працівників. Цьому "посприяло" падіння рівня заробітної плати - з 2000 до 1300 гривень плюс постійні її затримки.
При такому рівні фінансування робочої сили не варто сподіватися, що десь знайдуться кошти на ремонт техніки, 20% якої вийшло з ладу ще до початку ожеледиці.
До комплексу проблем слід додати відсутність координації дій комунальних служб з підрозділами "Київавтодору", що призвело до перекидання снігу з тротуарів на проїзну частину і навпаки.
Картина руйнації доповнюється сміховинними обіцянками мера виділити на розчистку Києва 16,5 мільйона гривень. Виділити з бюджетів районів! При цьому районні бюджети не отримали жодної копійки з фонду попередження надзвичайних ситуацій.
Отже, всі запевняння влади, що Київ буде звільнений від криги за два тижні, не більше, ніж утопічна бравада. Як і заяви, що студенти, військові чи працівники інших комунальних служб самі зголошуються на безкоштовні роботи на благо очищення столиці. Навіть чиновники зі стажем розводять руками, наголошуючи, що такого безладу у галузі не було з часів тяжких дев'яностих.
Наближаємося до сумного висновку - коштів на прибирання міста немає і не буде. А отже, крига у Києві протримається доти, доки не почнеться весняна відлига.
І тут єдиним оптимістичним висновком може бути впевненість, що скільки б команда Черновецького не переконувала напередодні чергових місцевих виборів у своїх успіхах, кияни, йдучи на виборчі дільниці 30 травня цього року, будуть тримати перед очима картини цієї крижаної війни: влади проти мешканців міста.
При цьому своєю явкою ми маємо зруйнувати міф про довготерпимість киян, а своїм вибором довести, що кожному безладу та знущанням має бути покладений край.
Хочеться побажати кожному з нас благополучно дочекатися відлиги та весняних паводків, які змиють з вулиці Києва разом з брудною кригою безсовісну космічну владу.
Леонід Ємець, депутат Печерської районної ради, "Народний союз наша Україна"