До уваги тих, хто збирається навчатися в Києві

08.09.2009  18:05 __ Юрій Хузинський

Ще в свої часи, коли я був студентом у мене й думки такої не було, що якщо студент приїхав на навчання до іншого міста, а навчальний заклад має гуртожитки, то йому ще треба буде виборювати право на поселення до нього. А в даний час, як виявилось, ця проблема здобула право на існування і, як незабаром стало відомо, ще більш посилюється, причому навіть не в одному вищому учбовому закладі Києва.

Хочу Вам розповісти детальніше про ситуацію з приводу проблем з гуртожитком в Київському національному педагогічному університеті імені Драгоманова. Зазначу, що я батько студентки третього курсу цього навчального закладу і вже за 2 попередніх учбових роки досить боляче відчув цю проблему.

Усе почалося з того, що в 2007 році дочка виїхала до Києва вступати у вищий навчальний заклад. Вступила без проблем і сторонньої допомоги в один з інститутів, що входять в структуру цього університету. Чому до Києва? А тому, що в своєму місті хоч і є університет з подібною спеціальністю, але в ньому можна було на неї вступити лише за контрактом, а в НПУ імені Драгоманова вона на цю спеціальність вступила на бюджетну форму навчання.

Ну а для іногороднього студента в чужому місті потрібне житло. А цей навчальний заклад як раз має низку гуртожитків і дочці воно було надане практично без проблем з реєстрацією в паспорті до 2012 року.

Здавалося б, більше немає про що хвилюватися, вчися на благо Батьківщини, але не тут то було. У ході навчального року дочка стала повідомляти про те, що задля того, щоб поселили в гуртожиток наступного року, потрібно добиватися високої успішності і брати активну участь в суспільному житті  інституту, але при цьому студентам-пільговикам місце в гуртожитку надається поза чергою навіть якщо вони двієчники і прогульники. Тоді я став вважати, що ми теж маємо право на пільги (я учасник бойових дій), але виявилось, що ця пільга у них не котирується.

Але так чи інакше дочка вчиться добре, а головне з бажанням, тому в кінці першого курсу увійшла до рейтингу учнів, які підлягають до поселення в гуртожиток на другий курс.

У 2008 році дочка виїхала продовжувати навчання на другому курсі, раптом подзвонила звідти і повідомила, що її не хочуть поселяти в гуртожиток не дивлячись на те, що вона увійшла до рейтингу на це. Коли я втрутився в цю ситуацію, гуртожиток все ж надали, натякнувши на те, що це було востаннє.

Враховуючи труднощі минулих навчальних років дочка заздалегідь, ще в червні місяці подала заяву з проханням надати їй в 2009-2010 навчальному році місце в гуртожитку, не дивлячись на те, що їй вже до того було сказано, що місць в гуртожитку на наступний навчальний рік буде ще менше і по їх рейтингу хоч ти і добре вчишся, на гуртожиток розраховувати не слід.

Я ж у свою чергу написав листи і в університет і в інститут з подібним проханням. Університет мій лист відписав на інститут, не давши ніякої відповіді, а з інституту надійшла така відповідь:

/цитую витримки з цього листа/

    - проблема забезпечення студентів в гуртожитку постійно знаходиться в центрі уваги ректорату та профспілкового комітету студентів. Обмежена кількість місць для іногородніх студентів різко зросла, це пов'язано з низкою причин:

- збільшення відсотку іногородніх студентів, що навчаються в нашому університеті;

- збільшення державного замовлення для підготовки фахівців для системи освіти України;

- велика кількість випускників, які хочуть продовжувати навчання в магістратурі нашого університету.

   - в Інституті соціальної роботи та управління розроблена ціла система норм щодо розподілу місць серед студентів. У першу чергу направлення на поселення в гуртожиток надається студентам із числа соціально незахищених категорій (студенти-сироти, інваліди, ті, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, з багатодітних та малозабезпечених сімей, студенти, чиї сім'ї постраждали внаслідок підтоплення та проживають у високогірних регіонах).

При цьому враховуються ще й ті факти, як: успішність у навчанні, трудова дисципліна участь у науковій, громадській та соціально-виховній роботі. Основні умови поселення погоджено з студентським профкомом університету. Списки на поселення складаються виключно за участю органів студентського самоврядування і формуються відповідно до рейтингу, який отримав студент за визначеними критеріями у тій групі, де навчається. Окрім того, рішення про заселення студентів в гуртожиток приймається також на підставі аналізу документів про склад сім'ї та доходи батьків.

   - ми вважаємо, рішення органів студентського самоврядування, активу групи та комісії по розподілу наданих місць для Інституту соціальної роботи та управління Національного педагогічного університету імені Драгоманова є правочинним.

У телефонній розмові із заступником директора інституту пропонувалося винаймати житло (переважно де-небудь в передмісті Києва, оскільки там дешевше), але для нас це все одно дорого оскільки у мене на роботі проблеми, пов'язані з кризою і доводиться працювати неповний тиждень і перебиватися випадковими заробітками, а дружину скоротили і тепер виплачують допомогу по безробіттю. Окрім того у нас є ще одна дитина-школяр. І всі ці довідки нами в навчальний заклад надавалися, але як виявився ні до чого.

Один мій знайомий юрист ще в минулому році пропонував у такому разі звернутися в прокуратуру що, мовляв, не повинні навчальні заклади набирати студентів, що потребують гуртожиток більше, ніж є місць в гуртожитках, а якщо у них це не виходить, то Законом їх змусити переглянути їх ліцензії на зменшення набору студентів.

А інший юрист на питання "що робити в такій ситуації" відповів: "постелити матрац під деканатом", а якщо серйозно, то Кабінет міністрів України не визначив порядок вирішення такої проблеми, тому дії адміністрації вузу оскаржити нереально.

Так що ж робити? І що передувало виникненню таких проблем? Виходить, що адміністрація вузу сама собі закони встановлює. А студентська рада? Я взагалі не розумію яку роль в ній відіграють студенти.

Адже як скаже адміністрація - так  і буде, і спробуй суперечити їй, бо наступного року підеш винаймати собі житло.

З неперевірених чуток у студентських гуртожитках мешкають далеко не студенти, і що в гуртожиток можна вселитися, певним чином поспілкувавшись з комендантом. І, ймовірно, є і такі студенти-пільговики, які формально числяться в гуртожитку, а фактично там не проживають.

Але це сторонній особі перевірити практично неможливо, проте диму без вогню не буває, а значить ці чутки мають місце.

Юрій Хузинський

powered by lun.ua