Київський "Бюджетний трилер": без щасливого кінця?

23.03.2009  10:21 __ Віктор Таран

Історія прийняття районних та міського бюджетів цього року нагадує справжній трилер - напруженість, емоції та негативні очікування його головні ознаки. Та й час, який знадобився на те, аби затвердити цей фінансовий документ у столиці і її районах був немаленьким, бюджетний процес у місті закінчився лише минулого тижня, коли на сесіях районних рад були затверджені бюджети районів. Саме з цими бюджетами і доведеться жити всім нам, киянам.  

Треба відзначити, що цього року бюджетний процес був особливим, на жаль, радше зі знаком мінус. Вперше за багато років райони були усунуті від бюджетного процесу, а контрольні показники районні фінансові управління взагалі чекали до середини лютого. Зважте, бюджет мали ухвалити ще до 1 січня, при чому державний бюджет на той час вже був!

Показники ж, які надійшли в лютому, шокували багатьох спеціалістів. Так в них не були передбачені у повному обсязі надбавки працівникам освіти, культури, ЖКГ, започатковані ще мером Омельченком та ще багато речей, без яких забезпечити нормальне функціонування інфраструктури просто неможливо.

Частина надходжень - м'яко кажучи, доволі сумнівна. Міським управлінням фінансів заплановане нереально високе планове зростання контингенту плати за землю та податку з доходів фізичних осіб. Як ви розумієте, у кризовий рік це ну дуже малоймовірно, що у свою чергу означає невиконання планових показників доходної частини бюджету. Якщо перекласти на нормальну мову, то вийде не надто приємний логічний ланцюг - районні бюджети не будуть наповнюватися згідно плану, а отже, не зможуть фінансувати у повному обсязі захищені статті видатків (зарплати бюджетникам, оплату харчування дітям тощо). До яких наслідків до призведе в кінці року - не треба довго пояснювати.

Від самого початку такі міські "бюджетні ініціативи" викликали занепокоєння і цілком обґрунтовану критику. У результаті, це вилилося у колективний лист-звернення до Президента України від голів районів міста, в якому вони виклали свою думку про соціально-економічну ситуацію в столиці. 4 березня Президент зібрав в Секретаріаті нараду, на якій закликав міське керівництво переглянути свою позицію щодо районних бюджетів та дав дорученням у 20-денний термін міському та районним керівникам напрацювати спільну програму виходу із кризи. Представники міської влади завірили всіх учасників наради, що все виправлять і надали нові бюджетні показники, які обіцяли затвердити на найближчій сесії Київради.

Але коли 6 березня бюджет був нарешті прийнятий, всіх чекав сюрприз - те що було обіцяно в Секретаріаті Президента, і що було ухвалено на сесії Київради - суттєво різнилося.  

Контрольні показники районних бюджетів доведені
Головним фінансовим управлінням

 09.02.2009 млн. грн.04.03.2009 млн. грн.06.03.2009 млн. грн.
Голосіївський230,2254,6 + 24,4%298,1 + 43,5%
Дарницький319,8344,8 + 25,0%320,0 - 24,8%
Деснянський314,7359,7 + 45,0%397,0 + 37,3%
Дніпровський343,0377,0 + 34%445,0 + 68%
Оболонський296,3316,0 + 19,7%340,1 + 24,1%
Печерський172,9188,5 + 15,6%209,6 + 21,1%
Подільський224,0244,0 +16,0%260,0 + 16%
Святошинський327,9363,1 +35,2%338,2 - 24,9%
Солом’янський280,2305,3 + 25,1%280,6 - 24,7%
Шевченківский288,7314,6 +25,9281,2 - 33,4%

Цікавим є ще один момент - низка районів, очільники яких представляють Блок Леоніда Черновецького отримали серйозні дотації. Ті ж 4 райони, голови яких не побоялися публічної критики та фактично були ініціаторами "розбору київських польотів" в Секретаріаті, отримали суттєві мінуси по своїм бюджетам. Те, що заручниками такої політики буде не чотири керівника, а понад мільйон киян, міське керівництво, вочевидь, не обходить.

Наведу приклад власного Дарницького району, бюджет якого становить 320 мільйонів гривень. У бюджеті не враховані дотації на утримання житлового фонду (це в "спальному районі") та на виконання комплексних заходів Програми "Твій дім - твоє подвір'я" (за рахунок якої в основному фінансувалося озеленення району, який побудували фактично на піску). Загалом, стаття видатків на житлово-комунальне господарство у порівнянні з минулим роком скоротилася на 57%! Відтак, планові збитки в цьому році очікуються на рівні 80 мільйонів гривень. Знову таки - що це означає на практиці? А на практиці ситуація може призвести до того що, якщо влітку стануть ліфти, то їх не буде за що ремонтувати, не буде можливості вивозити сміття, не будуть відбуватися не лише планові чи капітальні, але й аварійні ремонти! Та і двірники не отримають звичні надбавки до своїх заробітних плат.

Не краща ситуація і в інших галузях - Освіті та Культурі, працівникам яких в районному бюджеті також не передбачені кошти для звичної вже 20% надбавки. Це доволі суттєво зважаючи на стрімкий ріст цін у 2009 році, вже не кажучи про девальвацію гривні.

Кошти, які заплановані в бюджеті району дають можливість профінансувати статтю видатків на соціальний захист дарничан порівняно з минулим роком на рівні 66%,  фізична культура та спорт 51,1%, і таких цифр можна наводити ще чимало.

Іще доводиться сподіватися, що цього року в місті не станеться надзвичайних ситуацій, бо інакше... Програма захисту населення і територій Дарницького району м. Києва від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру у 2009 році профінансована у розмірі аж 10.000 гривен! Що можна зробити на ці гроші і яку проблему вирішити навіть говорити не варто, цифри тут самі за себе.

Відтак, мусимо констатувати той факт, що бюджет Дарницького району (та й інші теж) фактично стали касами по виплаті заробітних плат, а не інструментами для вирішення нагальних та найважливіших потреб мешканців. Це саме стосується і Програми соціально-економічного розвитку району, в якій міським бюджетом не запланувало ні копійки бюджетних коштів на розвиток соціальної інфраструктури району. І це при тому, що отримання запланованих надходжень виглядає аж надто сумнівними. Чи можна очікувати зростання плати за землю у 2,5 рази у 2009 - питання риторичне, але міське керівництво сподівається саме на таке зростання цього податку.

Уже сьогодні можемо попередньо казати, що бюджет виконується не більше, ніж на 80%.  За таких умов дана ситуація потребує негайного перегляду на сесії Київради доходної та видаткової частин міського та районів бюджетів.  

Їх треба зробити реальними, інакше негативні тенденції будуть лише наростати, а це означає заборгованість по виплатам та зарплатам, ріст соціального напруження, проблеми з інфраструктурою, ЖКГ, тощо. Якщо ж міська влада і далі братиме до дії політику популізму, то вже за кілька місяців місто Київ, Дарницький та й інші райони чекають економічні та соціальні колапси. І бюджетний трилер може перетворитися на цілком реальну історію в тому ж невеселому жанрі. 

Віктор Таран, депутат районної ради, Голова комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Дарницького району

powered by lun.ua