Чотири шляхи усунення Черновецького

25.02.2009  09:58 __ Катерина Кириченко, Василь Самохвалов


Фото прес-служби КМДА
Протягом останнього тижня Черновецький намагався відіграти наслідки спонтанного заколоту у Київраді 12 лютого, а потрапив у пастку. 

19 лютого мер, цей Поплавський від політики, зігнав за рознарядкою дві тисячі киян, дав їм по два прапори у кожну руку, спантеличив всіх новиною, що Довгий їхній син, і відчалив у відпустку, залишивши Київ сам-на-сам із усіма проблемами. Опозиції з наскоку не вдалося закріпити взятий вогняний рубіж у 61 голос.  

Вона не вдавалася ні до спільної інформаційної кампанії, ні до альтернативних мерським вуличних акцій. Найголовніша причина  - відсутність в опозиційних сил єдиного координуючого органу.  

Глибша причина полягає у необхідності столичних політсил звіряти кожен крок зі "старшими братами". Тут Блок Кличка раз по разу опиняється у комунікаційному вакуумі, адже на рівні Литвина, Януковича, Тимошенко чи Ющенка замовити слово за них просто нікому.  

Але ситуація в Києві погіршується на очах і не помічати цього на горі стає дедалі складніше. На порядку денному знов питання про шляхи усунення чинного мера з керівної посади.  

Шлях №1 - Еволюційний 

Черновецький сам може піти з Києва, на місці якого він, мов нашестя сарани, залишив пустелю. Мерові та його "пацанам" депутатська недоторканість потрібна, як повітря. Час спливає, і гіпотетичний президент Тимошенко по-жіночому не відмовить собі у задоволенні пригадати Черновецькому всі образи і ляпаси, якими так рясно її нагороджують зухвалі похресники та кумиці мера.  

Коли минулої осені в повітрі серйозно тхнуло достроковими виборами, емісари Черновецького активно шукали виходи на інші політсили. Існувала домовленість з Морозом, на що політгумористи відреагували "Блоком ЧМО" (Блок Черновецький-Мороз).  

Після того, як стало зрозуміло, що перегонів не буде, Черновецький взявся розгортати політичну структуру самотужки. Почали з 15 областей, де застосовують накатану схему "пайки-бабусі-голоси". Піврічний бюджет гречаного дива складає 18 мільйонів доларів.  

Все частіше Черновецький каже про власне президентство. Зомбуючи комунальників, він розповідає своїм "любимым дворникам", що президентський рейтинг в нього вдвічі вищий за Тимошенко, і в п'ять разів за Литвина. Соцопитування не дають Черновецькому і відсотка, але вони не ловлять гречково-світлофорні схеми.  

Найбільше з цього приводу має переживати Тимошенко, адже Черновецький працює в її областях і електорат у них спільний: люмпен, звиклий отримувати все "на шару". 

Втім, по собі Черновецький хоче залишити не лише пустелю. Він розпочав план "спадкоємець", називаючи наступним мером Олеся Довгого. Та такий фінт неможливий. Слащавого фаворита майже 60-річного Черновецького ненавидять та ревнують інші вихідці його гнізда: Кільчицька, Басс, Комарницький.  

Тож Довгого спіткає доля Льовочкіна: свої ж затопчуть, не дивлячись на те, що головний без нього як без Музи - не туди і не сюди. Навіть у скандальну поїздку до Ізраїлю Черновецький відбув у супроводі Довгого, хоч і заповідав КМДА узгоджувати зі своїм маленьким другом всі кроки.  

Шлях №2 - Революційний 

Черновецький ризикнув, намагаючись залатати бюджетні діри за рахунок киян. Вони поки терплять цей абсурд: платні в'їзди на цвинтар та до Києва, плату за позашкільні гуртки, перманентне підвищення тарифів.  

Але є межа, коли люди розчохляють вили. Ситуація з МАФами - яскравий тому приклад.  

Київ на порозі колапсу фінансової системи. Наступний крок - інфраструктурна криза. Вже сьогодні кияни з острахом говорять, що ліфти у будівлях дихають на ладан, а мостами перетинати Дніпро дедалі екстремальніше: дірки і ями латати вже нічим.  

Наслідки очевидні: масові заворушення, погроми, запровадження надзвичайного стану. В такий ситуації шукатимуть крайнього. І, якщо люди самі не винесуть Черновецького разом з його приспішниками, крайнім Льоню призначать вчорашні побратими.  

Шлях №3 - Законний 

Законних варіантів усунення Черновецького три. Перший - фантастичний - висловлення недовіри двома третинами складу  Київради. Лише фракція Блоку Черновецького нараховує 43 багнети. Плюс зав'язаний на Черновецького ГАК, ідейним отцям якого Іванову та Хмельницькому мерія дякує чи не кожної сесії.  

Другий - нереальний - проведення місцевого референдуму про довіру міському голові. Щоб запустити цього маховика, потрібен підпис Черновецького. Він, звичайно, поводиться, як камікадзе, та робити сепуку власноруч не стане.  

Третій варіант - законодавчий: потрібно запровадити два тури виборів, спростити процедуру референдуму, розвести повноваження голови КМДА та міського голови.  Всі ці проекти чекають свого зоряного часу у парламенті. Частина проектів пилиться з серпня. Проект щодо двох турів Литвин вже пробував протягнути та перехитрив сам себе.  

З одного боку, на туманне завтра в нього є готовий кандидат в мери - Пилипишин. З іншого, двійко його людей - Шовкун та Голиця - працюють заступниками Черновецького вже сьогодні.  

І коли Литвин привселюдно критикує київського очільника, він кривить душею, - саме його люди "допомагають" мешканцям столиці жити краще й краще. Кияни на виборах це пригадають і зрозуміють, що їм не потрібні ані Литвин, ані його протеже.  

Шлях №4 - Бог з машини 

В давньогрецькому театрі існував такий прийом, як "Бог з  машини". Коли у сценариста банкрутувала фантазія, з'являвся такий собі "бог", який кардинально міняв ситуацію.  

Перший варіант втручання "бога" - відсторонення Черновецького з посади голови КМДА. Він опиниться поза контролем над фінресурсами, що боляче ударить по позиціях політичних.  

Тим, хто вимушено підтримує мера, не цікаво, як той співає чи стрибає в ополонку. Їх цікавлять "приземлені" речі: посади, бізнес і гроші, гроші, гроші. Такий хід в корні змінить розкладку сил у Київраді, попри те, що Черновецький формально залишиться мером.  

Посилити відсторонення можна порушенням кримінальної справи. Це сьогодні представників КРУ рішенням суду не пускають до вивчення документації в столиці. Коли ситуація зміниться, мало хто захоче йти на дно разом з Черновецьким  - це країна проходила в 2004-му. Одне "але". В ролі "бога з машини" має виступити Ющенко, дружині якого буквально на останній сесії виділили землю під будівництво "Лікарні майбутнього".  

Тому всім, хто покладає надії на відсторонення мера, потрібно посилювати інформаційний тиск на президента. Потрібно, щоб про персональну відповідальність Ющенка за підвищені тарифи говорили Тимошенко, Литвин, Кличко.  

Акції протесту потрібно проводити не на Хрещатику, а на Банковій. І пресу теж потрібно запрошувати саме туди. Зрештою, можна підключити пул експертів та аналітиків, які розкладуть, на який електоральний нуль помножений рейтинг Ющенка через підтримку Черновецького. Для Віктора Андрійовича потрібно створити безвихідь, щоб він продемонстрував свої якості "високоморальної людини".  

Другий "бог з машини" - Верховна Рада, яка вже має досвід впливу на столичний сюжет. Торік божественне втручання закінчилося лише повторним тріумфом Черновецького.  

Через те, що за вказівкою Ющенка, "Наша Україна" не проголосувала двотурові вибори. Президент тоді публічно вступився за Черновецького - мовляв, навіть, якщо рада такий закон прийме, я його заветую.  

Нині парламент підходить до справи делікатно. Створивши тимчасову  комісію, депутати дали їй аж три місяці. Люфт зрозумілий. За умов погіршення економічної ситуації та виникнення передумов для революційних настроїв, рада зорієнтується та пришвидшить ухвалення рішень.  

Усунення Черновецького набуло ще більшої фактурності через втечу мера чи то у відпустку, чи на лікарняний. Цей несподіваний крок викликаний кількома причинами. Небажання Черновецького візувати провальний бюджет-2009 залишає технологічну можливість звалити провину на когось іншого, наприклад, на Голубченка. Це вже використовувалося під час різного роду тарифних історій.  

Але головна причина - бажання Черновецького уникнути усунення з голови КМДА. Тим більше, що ймовірний "в.о." - Євген Червоненко - вже зібрав власну зоряну команду. Перед походом на Банкову, "до директора", як каже сам гонщик, він обдзвонив всіх своїх знайомих, пообіцявши їм крісла заступників.  

Диспозиція на сьогодні така: до березня в Черновецького є "дах". Та проти нього гратиме економічна ситуація, яка погіршуватиметься, а соціальна напруга зростатиме. Тож тактичний хід Черновецького в грі стратегічній обернеться пірровою перемогою і після відпустки та лікарняних вдарить по ньому бумерангом.  

З іподромів багато не настрижеш: минулого тижня спробували продавати квитки по 50 гривень, тож Білик розважала власних музикантів та подругу Ксюшу Кузьменко.  

Витративши на гонорари проектам Нікітіна 13,5 тисяч доларів, і не заробивши навіть "на морозиво", мерські радники змінили тактику на марші. Цієї суботи полюбуватися на конячок коштувало для пересічних громадян вже десятку. Але комунальників зобов'язали робити ставки ...по 700 гривень! І тільки в обмін на квитанцію від букмекерів їм видаватимуть зарплатню. 

Опозиція, якій Бог "послав шматочок сиру", має можливість наростити м'язи за час відпустки мера та провести необхідні маневри на Грушевського.  

Агов, опозиціє, не спати!  

Катерина Кириченко,

 
Василь Самохвалов, політтехнологи, засновники Інституту антикризових стратегій
powered by lun.ua