Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/columns/494277c202fc5/
Українська правда
Київ

Економія по-київськи

12.12.2008  16:40 __ Ірина Балачук


Фото Дмитра Ларіна
Про економічну кризу сьогодні не говорить тільки лінивий. Долар росте. Гривня обвалюється. Людей або відправляють у відпустки за власний рахунок, або взагалі звільняють. А тут іще нові тарифи на транспорт. Плани підняти ціни на компослуги... Відключення опалення і світла... збільшення вартості продуктів харчування. Криза, одним словом.

Проте вдарила вона не лише по кишені простих киян -  не оминула і столичної мерії. Адже тут вирішили подумати, як зробити так, щоб і жилося непогано, і криза не відчувалася. 

Мер Леонід Черновецький розпорядився, щоб кожне з управлінь КМДА найближчим часом прозвітувало, скільки і на чому має зекономити.

Увагу привернув коментар керівника управління інформаційного забезпечення КМДА Олександра Івахнюка газеті "Сегодня". За словами Івахнюка, їхнє управління вже не використовує службові авто і намагається збільшити обіг електронної документації, щоб використовувати менше паперу.

Районні адміністрації також взялися за "подолання кризи".  У Голосіївському районі створили спеціальну комісію, яка буде вирішувати, що і наскільки скорочувати.

За словами голови Голосіївського району, в першу чергу криза торкнеться Нового року. Точніше, на масштабах його святкування. Тому новий рік гулятимуть скромно.

Зекономити на святах вирішили і в Подільському районі. Крім того, що тут обмежили бюджетні витрати на придбання побутової техніки, меблів, скоротили ремонтні роботи і реконструкцію приміщень  У Дарницькому районі подейкують, що доведеться економити навіть на милові в туалетах: відтепер його перестануть закуповувати.

Не так  давно Кабміну видав спеціальну постанову  про "Деякі питання організації бюджетного процесу". Цим документом державним організаціям  наказано залишити незаповненими усі вакансії, крім керівних, відкласти на рік покупку комп'ютерної техніки, обмежити відрядження, відібрати в держслужбовців премії і доплати, а за товари і послуги розраховуватися тільки після постачання.

А в київській мерії навіть створили антикризовий штаб для оперативного рішення проблем життєзабезпечення міста. Сюди зібрали начальників головних управлінь Київської адміністрації, начальників стратегічних підприємств життєзабезпечення міста - АК "Київенерго", АК "Київводоканал", КП "Київський метрополітен", КП "Київпастранс".

За словами першого заступника мера Анатолія Голубченка, чиновники тричі на тиждень протиратимуть штани, засідаючи і борючись з кризою.

До того ж 9 грудня відбулася позачергова сесія Асоціації мерів міст, де обговорювали антикризові заходи.

Голова постійної комісії Київради з питань житлово-комунального господарства Юрій Бондар розповів про бажання створити єдиний орган регулювання тарифів на ЖКХ, на зразок НКРЕ.  

А у четвер Київради навіть дала старт антикризовій програмі столиці, про що гучно заявляв Блок Черновецького.

Депутати звільнили медичні заклади від сплати майже третини коштів за оренду до міського бюджету. Може, хоч так столичні лікарні врятуються, бодай, від елементарних відключень світла.

Подбали на сесії і про спортивні школи олімпійського резерву, які опинилися на межі закриття: їм таки передбачили фінансування.

Як відомо, Черновецький - людина слова. І його антикризові програми завжди дієві. Інакше й бути не може. Тим більше, що сам градоначальник вирішив на всьому економити. Потрошки, звісно.

Економія автомобільна

У першу чергу Черновецький вирішив зекономити на чиновниках. Після того, як на аукціоні з молотка пішло 8 авто заступників мера, чиновникам доведеться або пересісти на громадський транспорт, або розщедритися на власний автомобіль. В умовах кризи перший варіант був би цілком логічним. Проте повірити у те, що мер і його заступники щоранку товктимуться в маршрутці чи наступатимуть один одному на ноги в метро, просто неможливо.

А спроможність придбати дорогу машину вже продемонстрував заступник Черновецького Віталій Журавський. Ймовірно, скоро так само зроблять й інші.  

Проте зекономити таким чином не вдасться. Не чиновникам, звісно, а місту.

Як відомо, Наказ Міністерства фінансів і Мінекономіки передбачає виплати чиновникам за використання власного авто у службових цілях. Компенсація має виплачуватися  щомісячно  в  залежності  від класу легкового автомобіля і об'єму двигуна.

Судячи з того, які машини обирають для себе чиновники, малолітражками там і не пахне. Отже, за машину об'єм двигуна якої більший 1,8 літра, чиновник отримуватиме 20 мінімальних розмірів заробітної плати, або 12100 гривень.

Тобто тих 2 мільйони 828 тисяч гривень, які наторгували за 8 авто на аукціоні і які мали витратити на лікарні, вистачило б лише на 2 роки компенсацій за власні автомобілі чиновників.

Економія транспортна

Ще одним кроком економії можна назвати підвищення вартості проїзду, бо таким чином наповнюється міська казна і відповідно менше коштів виділяти на утримання підприємства.

Оскільки проїзд у комунальному транспорті столиці зріс у 4 рази, то відповідно у стільки ж мали зрости прибутки підприємства, а отже мала покращитися якість обслуговування, оновитися рухомий склад. А можливо, і збільшитися швидкість будівництва нових станцій підземки.

Проте не зважаючи на 4-крактне підвищення тарифів, метрополітен говорить про збитковість, про те що коштів однаково не вистачає і... про те, що середня вартість поїздки - 96 копійок!

На транспорті зекономити не вдалося, оскільки мер Черновецький знайшов тисячі людей, для яких проїзд зробили пільговим, а то і взагалі безкоштовним. Таких людей у столиці знайшлося не багато не мало - майже 40 тисяч. Щоб компенсувати для них витрати на проїзд, за словами співголови фракції Блоку Черновецького Алли Шлапак, з міськбюджету необхідно виділити 15 мільйонів гривень на рік.

Економія святкова

Не зважаючи на скрутні часи, новий рік все-таки наближається. Проігнорувати таке свято просто неможливо. А погуляти треба так, щоб було що згадати! Проте як не крути, а криза таки вгамовує апетити.

Тож у столичній мерії вирішили зекономити на традиційному концерті вітчизняних зірок. Замість концерту хочуть влаштувати етно-новий рік і показати святкові традиції з різних куточків країни. На головну сцену запросять виступити народні колективи.

Проте одну дірку залатали - а вже інша рветься. На новорічну ялинку, за словами заступника мера Віталія Журавського, витратять 1,2 мільйона гривень. За ці гроші її освітять 5-кілометровою гірляндою зі світлодіодних лампочок, які будуть мигати і переливатися. Керувати усім цим світловим дійством буде спеціально створена комп'ютерна програма, розроблена якраз до свята. Прикрасять зелену красуню м'якими і пластиковими іграшками -  сотнею кульок, зірками, сніжинками, лисичками, зайцями і символами нового року - 40 биками.

Крім того, мерія оголосила тендер на проведення новорічного гуляння. Як писала газета "Дело", виграла його компанія "Арт&Центр "Калаф".

Організація свята обійдеться столичному бюджетові в 1,1 мільйона гривень.

Головний новорічний феєрверк, що традиційно пройде на Майдані, протриває цілих 20 хвилин 9 секунд. Можна тільки уявити, скільки коштуватиме таке задоволення.

Економія житлово-комунальна

Про новорічні гуляння в мерії пам'ятають, а про те, що надворі зима, видно забули.

Не зважаючи на те, що не сьогодні - то завтра у Києві зростуть тарифи на житлово-комунальні послуги, самих послуг столичні жителі так і не можуть дочекатися. Як інакше пояснити те, що з початку опалювального сезону "Київенерго" грозиться заморозити киян.

Або те, що люди днями просиджують без світла.

Те що мерія вирішила трохи зекономити на теплопостачанні під час кризи - є цілком зрозумілим. Але ж не до того, що взимку температура в квартирі близька до тієї, що на вулиці, а замість гарячої води з крана тече холодна.

Тепер "Київенерго" вимагає від КМДА 380 мільйонів на погашення різниці в тарифах. Тож Черновецькому доведеться подумати, чи і надалі залишати киян без гарячої води, чи потрусити і без того "дірявий" бюджет.

Хоча на що сподіватися? Заступники мера як завжди скажуть, що в Києві немає проблем, а Черновецький знову пообіцяє, що "доки він живий, нікого ні від чого не відключать".

Економія ексклюзивна

Криза, як видно, не минає нікого. Окрім Черновецького, здається. Бо в той час коли президент скорочує свій апарат на 20%, а Кабмін урізає зарплати, Черновецький поповнює свої ряди.

Не так давно на сайті Київської адміністрації було розміщене оголошення про те, що мерія шукає (а отже, ймовірно, і набирає) на роботу молодих і креативних.

[L]А на минулому тижні Черновецький обзавівся ще двома першими заступниками.

Крім того, мер не пошкодував 1,5 мільйона гривень на раритетну "Чайку" під час аукціону. Тоді свою забаганку Черновецький пояснив по-дитячому наївно: "Хочу залишити щось назгадку про цю чудову подію".

А в дворі мерії вилискує чорними боками новесенький "Роллс-Ройс".  Схоже, мер пересів із суперелітного "Майбаха", вартістю більше мільйона євро, на чорний "Роллс-Ройс" ("усього" 600 тисяч євро).

Щоправда, подейкують, що між цими авто був ще броньований "Мерседес" вартістю 546 тисяч євро. В такому разі меру не вдалося зекономити.

Столична влада говорить багато, багато обіцяє. І діє - цього не заперечиш! Бо таки створює, як не різноманітні робочі групи, то  комісії, то антикризові штаби. От тільки усі ці дії як чистили кишені жителів столиці, так і чистять.

Чи не через те, що економлять завжди на простих людях?

 

Ірина Балачук

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.